A kakaó eredete és elterjedése világszerte
A fák a fekete isten, Eccuchea vĂ©delme alatt álltak, akinek tiszteletĂĽket a nagyobb ĂĽnnepek alkalmával kĂĽlönbözĹ‘ áldozati adományokkal fejeztĂ©k ki. Az istenek vĂ©delme alatt terjedt el ez a kĂĽlönleges növĂ©ny Ĺ‘shazájában, MexikĂłban, ahol ennek megfelelĹ‘en isteni adománynak tekintettĂ©k. Ezt a törtĂ©neti öröksĂ©get a kakaĂł rendszertani neve is Ĺ‘rzi, hiszen a 18. században a svĂ©d botanikus, LinnĂ© a Theobroma nevet adta a növĂ©nynek, ahol a „theos” szĂł istent, mĂg a „broma” Ă©lelmet, eledelt jelent.
Az aztĂ©k kultĂşra nagy hangsĂşlyt helyezett a kakaĂł szent voltára. A legenda szerint a kakaĂł volt az aztĂ©kok szent madara, a kvĂ©zál eledele. az aztĂ©k mitolĂłgiában szereplĹ‘ elsĹ‘ istenpár harmadik fia ajándĂ©kának tartották, aki a tudás istene volt. Az aztĂ©kok legelĹ‘ször csak a lágy, tejes pĂ©pet használták, amit Ăşgy állĂtottak elĹ‘, hogy a babokat megpörköltĂ©k, malomköveken szĂ©tmorzsolták, az Ăgy nyert port kukoricaliszttel Ă©s vĂzzel kásává kevertĂ©k, felmelegĂtettĂ©k, Ă©s habosra vertĂ©k. MinĂ©l tovább habosĂtották, annál jobb Ăzű italt kaptak, amit elĹ‘ször „Cacauatl”-nak, kĂ©sĹ‘bb „Xocoatl”-nak neveztek, ez keserűvizet jelent. Az italt afrodiziákumnak tekintettĂ©k, az aztĂ©k császár, Montezuma naponta 50 korsĂłt ivott belĹ‘le. Kukorica Ă©s fűszerek hozzáadása után sĂĽtemĂ©nnyĂ© formázták a pĂ©pet, aminek termĂ©szetfeletti erĹ‘t tulajdonĂtottak, emiatt ellátmánykĂ©nt szolgált a katonaság számára.
A zsĂrt (kakaĂłvajat) lefölöztĂ©k, Ă©s gyĂłgyĂtĂł szerkĂ©nt, valamint kozmetikumokban alkalmazták. A babok hamarosan olyan Ă©rtĂ©kesek lettek, hogy pĂ©nzĂ©rmĂ©k helyett fizetĂ©si eszközkĂ©nt is funkcionáltak. Az árfolyam szerint: 100 db kakaĂłbab = 1 rabszolga. Az akkori uralkodĂłk adĂłkĂ©nt is elfogadták a magokat, Ăgy az állami kincstár kakaĂłbab tartalma gyakran a száz tonnát is elĂ©rte. (BiczĂł-Kabai Veronika doktori Ă©rtekezĂ©sĂ©bĹ‘l.)
A Kr. e. 11. századbĂłl származĂł cserĂ©pdarabokon találtak szerint egykor a hĂşsát is felhasználták bor kĂ©szĂtĂ©sĂ©re.
Az elsĹ‘ eurĂłpai, aki csokoládĂ©t ivott, Kolumbusz KristĂłf volt. Herman Cortes, 1528-ban az aztĂ©k birodalomba vezetett expedĂciĂłjábĂłl Spanyolországba visszatĂ©rve magával vitte az aztĂ©kok  xocoatl (csokoládĂ© ital) receptjĂ©t.
A csokoládĂ© italĂ©rt kezdetben nem igen rajongtak, de Ă©desĂtĂ©se után már nĂ©pszerű itallá vált a spanyol udvarban. A spanyol világuralom hanyatlásával más országok is kezdtek tudomást szerezni a kakaĂłrĂłl, melynek fogadtatása azonban nem volt mindig kedvezĹ‘. 1569-ben V. Pius pápa az italt olyan kellemetlennek találta, hogy s annak fogyasztása nem jelentette a böjt megszegĂ©sĂ©t.
A 18. század elején az orosz cár kemény importvámokat vezetett be a kakaóra. Nagy Frigyes betiltotta a kakaó nyilvános kereskedelmét. Viszont Angliában a kivetett adók révén a kakaó kereskedelme komoly állami bevételeket jelentett.
A spanyol igĂ©nyek kielĂ©gĂtĂ©sĂ©re megkĂsĂ©reltek kakaĂłt termeszteni egyes spanyol gyarmatokon, mint Dominika, Trinidad Ă©s Haiti, de ez kezdetben nem volt eredmĂ©nyes. Sokkal sikeresebbek voltak a spanyol kapucinus barátok, akik criollo kakaĂłt kezdtek termeszteni Ecuadorban 1635 körĂĽl. Az eurĂłpai kereskedĹ‘k a XVII. század vĂ©ge felĂ© kezdtek komolyabban Ă©rdeklĹ‘dni kakaĂłtermĹ‘ terĂĽletek iránt. A franciák is bevezettĂ©k a kakaĂł termelĂ©sĂ©t több terĂĽleten. Anglia 1670-tĹ‘l termesztett kakaĂłt Jamaicán.
A 18. században fogyasztott zsĂros, habos, igen nehezen emĂ©szthetĹ‘ ital Ă©s a ma ismert csokoládĂ© Ăze között igen nagy a kĂĽlönbsĂ©g.
Az igazi nĂ©pszerűsĂ©get a holland C. J. van Houten találmánya ( 1828 ) hozta meg. PrĂ©selĂ©ssel a kakaĂł babbĂłl kivonta a kakaĂłvaj nagy rĂ©szĂ©t, Ăgy szárazabb, jĂłl kezelhetĹ‘ kakaĂł port kapott. A kakaĂł ĂzĂ©t alkáli sĂłk hozzáadásával tovább javĂtotta.