Hol termelnek kakaĂłt?
A kakaĂłt az egyenlĂtĹ‘ körĂĽl az Ă©szaki szĂ©lessĂ©g 10Âş Ă©s a dĂ©li szĂ©lessĂ©g 10Âş között termelik, ahol az Ă©ghajlat alkalmas a kakaĂłfa növekedĂ©sĂ©hez. A legnagyobb kakaĂłtermelĹ‘ országok Elefántcsontpart, Ghana Ă©s IndonĂ©zia.
 Éghajlati feltételek
A kakaófa természetes élőhelye az örökzöld esőerdők alsó szintje. Az éghajlati tényezők, különösen a hőmérséklet és a csapadék jelentős az optimális növekedésben.
A csapadĂ©k bármely más idĹ‘járási tĂ©nyezĹ‘nĂ©l jobban befolyásolja a kakaĂłfák Ă©ves termĂ©s eredmĂ©nyeit, mivel a fák rendkĂvĂĽl Ă©rzĂ©kenyek a vĂzhiányra. A csapadĂ©k optimális szintje Ă©vente1 500 – 2 000 mm. A száraz idĹ‘szak, amikor 100 mm-nĂ©l kevesebb esĹ‘ esik, nem haladhatja meg a három hĂłnapot.
A meleg Ă©s párás atmoszfĂ©ra elengedhetetlen a kakaĂłfák optimális fejlĹ‘dĂ©sĂ©hez.  A kakaĂłtermelĹ‘ országokban a relatĂv páratartalom általában magas: gyakran nappal akár 100%, 70-80% az Ă©jszaka.
A kakaĂłfa a nagy fák árnyĂ©kában Ă©rzi legjobban magát.Az árnyĂ©kolás elengedhetetlen a kakaĂłfa korai Ă©veiben. Ez az un. „kakaĂłanya”lehet banán, majomkenyĂ©rfa, citrus.
Talajigénye
A kakaĂłnak durva szemcsĂ©s, kb. 1,5 m mĂ©lysĂ©gig tápanyagot tartalmazĂł talajra van szĂĽksĂ©ge, hogy a gyökĂ©rzete jĂłl fejlĹ‘djön. Ez alatt a felesleges vĂz elfolyását biztosĂtĂł talajra van szĂĽksĂ©ge, mert a kakaĂł a pangĂł vizet csak kevĂ©ssĂ© tűri. Mivel Ă©rzĂ©keny a vĂzhiányra, a talajnak vĂztartĂłnak Ă©s jĂł vĂzelvezetĹ‘nek is kell lennie. A talajok pH-ja 5,0-7,5 tartományban a legkedvezĹ‘bb.
Kakaófa fajták
A mályvavirágĂşak rendjĂ©be sorolt növĂ©ny termĂ©szetes Ă©lĹ‘helyĂ©n akár 15 mĂ©teres magasságot is elĂ©rhet, az ĂĽltetvĂ©nyeken 3-4 mĂ©ter magas növĂ©nyeket nevelnek. JellemzĹ‘je a mĂ©lyen a talajba haÂtolĂł karĂłgyökĂ©r. Az egyenes törzsÂbĹ‘l általában öt főág indul ki, amelyekbĹ‘l kiÂsebb, legyezőágak ágaznak el. A kakaĂłfa ágai ferdĂ©n felfelĂ© egyre nagyobbak, legyezĹ‘szerűen kiszĂ©lesednek. Az ellipszis alakĂş, örökzöld, akár 30 centimĂ©ter hosszĂşságot is elĂ©rĹ‘ fĂ©nyes levelek beárnyĂ©kolják a törzsĂĽket, a kakaĂł ugyanis az árnyĂ©kot szereti.
AprĂł, fehĂ©r-vörös szĂnű virágai az egĂ©sz fát beborĂtják, azaz a fa törzsĂ©n is nĹ‘nek. Évente a csaknem százezer virágbĂłl kb. 5 % porozĂłdik be, mivel erre a virág kinyĂlását követĹ‘en csak nĂ©hány Ăłra áll rendelkezĂ©sre. A kakaóültetvĂ©nyeken a beporzást a munkások kĂ©zzel is vĂ©gzik. KĂ©sĹ‘ dĂ©lután nyĂlnak ki Ă©s egĂ©sz Ă©jjel nyitva maradnak.
A fa gyümölcse viszont csak közvetlenül a törzsön, vagy ahhoz közeli erős ágakon nő. A sárga, vagy vörösesbarna gyümölcs ovális alakú, kb. 25 cm hosszú és kb. 10 cm átmérőjű, 30-50 dkg. Belsejében öt sorban, 40-80 db fehér, bab alakú mag található.
A kakaĂł fejlĹ‘dhet magrĂłl, a csirázási idĹ‘ legfeljebb 15 nap, Ă©s szaporĂthatĂł dugványozással. Három Ă©v elteltĂ©vel a fa elĂ©ri az 1-1,5 m magasságot, Ă©s meghozza elsĹ‘ gyĂĽmölcsĂ©t.
Az első komolyabb termés 7-8 év elteltével jelentkezik, s 12-18 évesen teljesedik ki. Akár egy 100 éves kakaófa is hozhat még gyümölcsöt, de manapság már általában 20 éves ciklusokban gondolkodnak az ültetvényeken. Bár a kakaó a dél-amerikai kontinensről származik, a legtöbb kakaóültetvény ma Afrikában található. Az ültetvényeken általában két fajtáját termesztik, a Criollót és a Forasterót.
A fák egész évben virágoznak és folyamatosan teremnek. A kisfarmeri termelés hozama általában 200 -700 kg/hektár, nagy ültetvényeken a 3000kg sem lehetetlen.
Kakaóbab fajták
Criollo: jelentĂ©se: „bennszĂĽlött”. A legritkább Ă©s legfinomabb kakaĂłfajta, amit a „kakaĂłfajták hercegĂ©nek” is szoktak nevezni. Ma már csak MexikĂł, Kolumbia Ă©s Venezuela legrĂ©gebbi ĂĽltetvĂ©nyein találkozhatunk vele. ĂŤze a többi változatĂ©nál kissĂ© kesernyĂ©sebb Ă©s aromásabb, kivĂ©telesen lágy Ă©s finom zamata az Arabica kávĂ©hoz teszi hasonlatossá. A feldolgozott aromás kakaĂłpor Ăze egyszerre erĹ‘s Ă©s zamatos.
Forastero: jelentĂ©se: „kĂĽlföldi, jövevĂ©ny”. Ennek a fajtának az Ăze kesernyĂ©sebb – nĂ©ha kifejezetten keserű -, Ă©s kevĂ©sbĂ© változatos, de erĹ‘s Ăz világot hordoz. A criollo baboknál több zsiradĂ©kot Ă©s antioxidánst tartalmaz. Ez a leginkább közkedvelt változat (a világon betakarĂtott kakaĂłnak kb. 80%-át teszi ki).
Trinitario: Mint azt a neve is sugallja, TrinidadbĂłl szárÂmazik. Ez egy hurrikánt követĹ‘en ( 1727 )az elĹ‘zĹ‘ kĂ©t kakaĂłváltozat keresztezĂ©sĂ©vel lĂ©trehozott hibrid. Habár Ăze igen változatos lehet, babjaira általában jellemzĹ‘ a kellemes, zamatos aroma.
Nacional: Ennek a kizárĂłlag Ecuadorban termesztett fajtának a babjai jellegzetes „arriba” (virágillatĂş Ă©s fűszeres) aromájukrĂłl hĂresek, amit rövid ideig (kb. 3 napon át) tartĂł erjesztĂ©s során Ă©rnek el.
A kakaĂłbab betakarĂtása
A kakaĂłbabot tartalmazĂł termĂ©sek a kakaĂłfa törzsĂ©bĹ‘l Ă©s ágaibĂłl nĹ‘nek ki. A fĹ‘ betakarĂtási szezon oktĂłberben kezdĹ‘dik, a második kisebb termĂ©st pedig jĂşliusban kezdik el szĂĽretelni. A kĂ©zi betakarĂtás során, amikor is nagyon fontos a gyĂĽmölcs megfelelĹ‘ Ă©rettsĂ©ge, azokat Ă©les szerszámmal vágják le, ĂĽgyelve arra, hogy ne sĂ©rĂĽljön a fa.
A kakaĂłbabot a betakarĂtást követĹ‘ legrövidebb idĹ‘ alatt kifejtik a hĂĽvelybĹ‘l, mivel az gyorsan csĂrázásnak inÂdul, s akkor már nem alkalmas a fermentáciĂłra.
Ha a kakaĂłbab kifejtĂ©sĂ©t a termĹ‘ terĂĽleten vĂ©gzik, az ĂĽres hĂĽvelyeket szĂ©tterĂthetik a földterĂĽleten, hogy a tápanyagokat visszaforgassák a termĹ‘földbe. A legjobb mĂłdja a termĂ©s felnyitásának, ha egy fa husánggal ráütnek a közepĂ©re, s a hĂĽvely kettĂ©válik. Ezután már könnyű kiszedni a nedves magokat. Gyakran használnak a hĂĽvely felhasĂtására egy machetĂ©hez hasonlĂł vágĂłeszközt, bár ez megsĂ©rtheti a babot.
A hĂĽvelybĹ‘l valĂł kibontás után a kakaĂłbab keresztĂĽlmegy egy fermentáciĂłs Ă©s szárĂtási folyamaton, majd zsákba rakva a fejlettebb terĂĽleteken lĂ©vĹ‘ feldolgozĂłkba szállĂtják.
Fermentáció
A fermentáciĂłt kĂĽlönbözĹ‘ mĂłdokon lehet elvĂ©gezni, de mindegyik mĂłdszer alapja, hogy a hĂĽvelyĂ©bĹ‘l kifejtett babot egymásra halmozzák, vagy dobozba rakják, s a csomĂłkat banán levelekkel fedik le.A fermentáciĂłs folyamat a mikroorganizmusok növekedĂ©sĂ©vel kezdĹ‘dik, fĹ‘leg Ă©lesztĹ‘k növekednek a babokat körĂĽlvevĹ‘ gyĂĽmölcshĂşson. FeltehetĹ‘en a rovarok is felelĹ‘sek a mikroorganizmusok átvitelĂ©Ă©rt a bab halmokra. Az Ă©lesztĹ‘ a babot körĂĽlvevĹ‘ gyĂĽmölcshĂşsban lĂ©vĹ‘ cukrot alkohollá alakĂtja át, majd a baktĂ©riumok beindĂtják az etanol oxidáciĂłját hĹ‘termelĂ©s mellett ecetsavvá. A hĹ‘mĂ©rsĂ©klet 40-45 ÂşC-ra nĹ‘ . A gyĂĽmölcshĂşs kezd szĂ©tesni Ă©s kĂ©t nap alatt szĂ©tmállik. Az enzim aktivitás Ă©s a kĂ©miai reakciĂłk következtĂ©ben a fehĂ©rjĂ©k amino savakká alakulnak át. Ekkor alakul ki a csokoládĂ© Ăz Ă©s szĂn. A Criollo fermentáciĂłs ideje 2-3 nap, mĂg a Forasteróé 5-7nap.
SzárĂtás
FermentáciĂł után a kakaĂłbabot megszárĂtják, hogy a nedvessĂ©gtartalma 60%-rĂłl kb. 7.5 %-ra csökkenjen.
FolytatĂłdnak az aroma- Ă©s szĂn kialakulási folyamatok, a nemkĂvánatos illĂłanyagok, fĹ‘leg a szerves savak lebomlanak. A fehĂ©rjĂ©k egy rĂ©sze a hĹ‘ hatására denaturálĂłdik. A cukrokbĂłl Ă©s az aminosavakbĂłl barna szĂnanyagok keletkeznek. A szárĂtást Ăłvatosan, lassan kell vĂ©gezni, hogy a kakaĂłbab ne kapjon mellĂ©kĂzeket. Ha a babok tĂşl gyorsan száradnak, olyan kĂ©miai reakciĂłk kezdĹ‘dnek, amelyek nem engedik, hogy a fermentáciĂłs folyamat befejezĹ‘djön Ă©s a bab savas Ă©s keserű lesz. Ha azonban a szárĂtás tĂşl lassĂş, penĂ©sz Ă©s mellĂ©kĂz alakulhat ki. A szárĂtási hĹ‘mĂ©rsĂ©klet nem haladhatja meg a 65ÂşC-ot. A kakaĂłbab szárĂtására kĂ©t eljárás lĂ©tezik – napon szárĂtás Ă©s mestersĂ©ges szárĂtás.